content» Biyografi[1]

Biyografi


    
 Nurdan Küçükekmekçi AYDIN


1987 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümüne girerek altı yıllık solistlik eğitimini sınıf atlayarak beş yılda tamamladı ve Üniversite birincisi olarak mezun oldu.1993 de mezun olduğu üniversitede araştırma görevlisi olarak atandı.

1996 Yılında yüksek lisans  eğitimini tamamladı.

1994 de İstanbul’ da yapılan Güzin Gürel Vakfı Şan Yarışması’nda birincilik ödülü aldı.

1998 ve 1999 yıllarında İtalyan Bariton Licinio Montefusco’ nun  Master Class Sınıflarına katıldı ve konserler verdi.

1999 da Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde göreve başladı. 

2000 yılında İstanbul da Katia Ricciarelli ve Ankara da Leyla Gencer Şan Seminerlerine katıldı.Aynı yıl Hikmet Şimşek’in 45. sanat yılı kutlaması için seslendirilen Yunus Emre Oratoryosu ‘nda soprano solo’yu söyledi .

Eylül’  2000 de Azerbaycan’ın Bakü kentinde yapılan II. Uluslararası Şan Yarışması ’nda en iyi yorumcu olarak Jüri Özel Ödülü” ne layık görüldü.

2001 yılı Mart ayında Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde sahnelenen Puccini’nin La Boheme Operası’nda konuk sanatçı olarak “Mimi” partisini söyledi.

2001 Yılı Ekim ayında İtalyan Konsolosluğu’nun daveti üzerine İstanbul’da bir konser verdi.

2005 Temmuz ayında Borusan Flarmoni Orkestrasıyla birlikte “mimarlar kongresinde konsere katıldı”.Aynı yıl Kasım ayında Borusan Filarmoni Orkestrası’yla Şef Gürer Aykal yönetiminde Atina’da bir konser verdi.

2006 kasım ayında Pakistan Konsolosluğunun daveti üzerine Pakistan Büyükelçiliği’nde bir konser verdi.

2007 Nisan ayında Devlet Sanatçısı Ayhan Baran’ın 56. Sanat Yılı Kutlamasında sanatçı ile birlikte bir konser verdi. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasında “konstanze”partisini söylemek üzere Ankara’ya davet edildi ve dört temsil yaptı.

Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivallerinde ; Puccini “ La Bohem” , Verdi “La Traviata” , Bizet  “Carmen” operalarında; Carl Orff ”Carmina Burana” ,Beethoven  “korolu fantezi” eserlerinde görev almıştır.2008 yılı mart ayında Verdi Requiem –soprano partisini seslendirdi.Side Uluslararası Kültür ve Sanat  Festivalleri kapsamında birçok opera ve konser etkinliklerinde bulundu.

2008 yılında Mavi-Nota müzik gazetesinin yılın sanatçısı ödülünü aldı.Aynı yıl  Finlandiya büyükelçiliğin daveti üzerine Helsinki’de Türk eserleri konseri verdi.

2010 mart ayında Almanya’da Verdi “Requiem” eserinde soprano partisini söyledi.

1999 yılından bu yana Antalya Devlet Opera ve Balesinde solist sanatçı olarak görev yapmaktadır.

Şan çalışmalarını 2001 yılından bu yana Polonya lı şan pedagogu Roman Werlinski ile sürdürmektedir.